Historia klubu

Historia LKS Haczów

Początki ruchu sportowego w Haczowie sięgają roku 1947. Przez kilka lat prowadzono działalność krzewiącą wychowanie fizyczne i sport bez żadnego formalizowania statutowego, bez organizacji i zrzeszeń. Dopiero trzy lata później, a dokładnie 20 listopada 1950 roku, pan Kazimierz Węgrzyn zwołał zebranie sympatyków sportu z Haczowa, na którym ukształtował się pierwszy Zarząd Ludowego Zespołu Sportowego w Haczowie.

Skład Zarządu był następujący:

1.Kazimierz Węgrzyn - przewodniczący LZS Haczów

2.Mieczysław Matusz

3.Ludmiła Ekiert

4.Roman Curzytek

5.Kazimierz Bielecki

W czasie obrad tego pierwszego zarządu powołano drużynę piłkarską, która zaczęła startować w rozgrywkach prowadzonych na terenie powiatu brzozowskiego. Rozgrywano też mecze piłkarskie z drużynami z sąsiednich powiatów. Postawiono bramki na tzw. „pańskim stawie” i tam początkowo odbywały się mecze, prawdopodobnie pierwszy mecz haczowianie przegrali ze Zmiennicą (11:0).

W latach 1950-1960 LZS Haczów reprezentowali:

1.Kazimierz Węgrzyn

2.Mieczysław Klepacki

3.Tadeusz Szmyd

4.Józef Frydrych

5.Marian Ekiert

6.Tadeusz Wojtuń

7.Mieczysław Bukowski

8.Władysław Kielar

9.Edward Toczek

10.Władysław Zdobytach

11.Karol Fiedeń

12.Kazimierz Rymar

13.Zygmunt Rygiel i inni.

Kolejna karta w historii LZS to lata sześćdziesiąte.

Funkcje przewodniczącego nadal sprawuje pan Kazimierz Węgrzyn. Zarząd Klubu i drużyna LZS Haczów przymierzają się do budowy stadionu w nowym miejscu - na łące nad Wisłokiem. Do budowy stadionu przystępuje prawie cała wieś. Gospodarze po zakończeniu prac polowych wykorzystują zaprzęgi z końmi i pługami, by budować z darni wały wokół boiska do gry w piłkę nożną. Wymienimy tylko kilku, którzy włożyli najwięcej pracy: Władysław Rozenbajgier, Józef Frydrych, Edward Wojtoń, Edward Matusz.

Następnym zadaniem, jakie stawia sobie Zarząd, jest budowa ogrodzenia stadionu i szatni. Ich działania zostały zauważone i docenione, wielu z nich otrzymało odznaczenia i nagrody; wśród odznaczonych byli: Stanisław Szuber, Kazimierz Bemben, Kazimierz Węgrzyn, Kazimierz Bielecki i inni.

Nowopowstały budynek składał się ze świetlicy, szatni dla gości i gospodarzy, pomieszczeń magazynowych na sprzęt sportowy oraz pomieszczenia dla sędziów. Wybudowano również osobno stojące umywalnie i toalety. Jak na tamte czasy było to naprawdę duże przedsięwzięcie, znaczące w powiecie brzozowskim, a może nawet i w krośnieńskim. Cały obiekt został ogrodzony siatką, a nad bramą wjazdową umieszczono na półokrągłej konstrukcji napis - "Stadion Sportowy LZS Haczów".

W latach sześćdziesiątych drużyna piłki nożnej występuje w rozgrywkach tzw. "Ligi wiejskiej powiatowej” i kl.C".

Skład drużyny w latach sześćdziesiątych przedstawiał się następująco:

1. Bronisław Żurak - bramkarz

2. Edward Matusz

3. Kazimierz Józefczyk

4. Kazimierz Bielecki

5.Tadeusz Szmyd

6. Stanisław Szmyd

7. Jan Olejko

8. Władysław Wulw

9. Stanisław Józefczyk

10. Edward Boczar

11. Wiesław Wojnowski

12. Stanisław Błaż

13. Wiesław Błaż

14. Edward Wawszkowicz

15. Edward Wojtoń

16. Mieczysław Wojtoń

13 IX 1964 r. przekazana została nowa szatnia sportowa dla drużyny. W uroczystościach oddania tego obiektu do użytku uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Przewodniczącym Rady Gminy był wtedy pan Józef Olbrycht.

Dalszy rozwój działalności sportowej następuje w latach 1969-1979, kiedy przewodniczącym LZS zostaje pan Zygmunt Curzytek. W latach 1970-71 drużyna piłki nożnej występuje w kl. C, a w latach 1972-73 zdobywa awans do kl. B grupy sanockiej. Była to bardzo silna grupa, a jednak I rundę zespół zakończył na 7. miejscu, co było dużym sukcesem.

W tym czasie występowali tacy zawodnicy, jak:

1. Zbigniew Rymar - bramkarz

2. Jan Bednarz

3. Stanisław Prajsnar

4. Jan Leczek

5. Jan Nowak

6. Ryszard Barański

7. Józef Janocha

8. Edward Klamut

9. Edward Rymar

10. Edward Szajna

11. Jan Lorens

12. Stanisław Rymar

13. Józef Jakiel

14. Adam Pajsnar

15. Zygmunt Curzytek

16. Stanisław Ekiert

17. Zbigniew Folta

18. Stanisław Wajs

19. Ireneusz Kondracki

20. Zygmunt Węgrzyn

Drużyna ta występuje także z powodzeniem w Pucharze Polski na szczeblu podokręgu krośnieńskiego, odpadając z dalszych rozgrywek dopiero po spotkaniu z drużyną "Atosu" Strzyżów.

W latach siedemdziesiątych drużyna występuje w kl. B-C. Trenerem jest były zawodnik LZS Haczów, mieszkający w Jaśle, pan Kazimierz Józefczyk.

W 1979 roku prezesem zostaje pan Edward Zubik, który pełni tę funkcję do roku 1996. Drużyna piłki nożnej nadal występuje w kl.C, B, a w niektórych sezonach również w kl. A. Trenerami drużyny w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. byli m.in. panowie : Leszek Bober, Sylwester Jucha z Krosna, Marian Wojtowicz z Brzozowa, Jan Eustachiewicz z Krosna.

W 1979 r. prezesem został Edward Zubik, który pełnił tę funkcję do 1996 roku. W tym czasie drużyna LZS występowała głównie w klasie B i C. Na ten czas przypadł też historyczny pierwszy awans zespołu do klasy A. Podstawą tego sukcesu była umiejętnie zbudowana drużyna, której trzon stanowili trzej zawodnicy (grający wcześniej w lidze okręgowej w LZS Jasionów). Byli to: Jan Leczek,Ryszard Barańskii Józef Sadowski. Do zespołu wkomponowano najlepszych haczowskich zawodników i najzdolniejszych juniorów, którzy później przez wiele lat stanowili o sile zespołu. Należy tu wyróżnić jednego z najlepszych strzelców w historii haczowskiego sportu – Jana Kiełbasę.

Największe sukcesy tego okresu Haczów zawdzięcza ludziom, dla których sport był pasją i zasadniczą częścią życia. Takim sportowcem, działaczem i trenerem był Leszek Bober (1957 - 2000 ), który po przeprowadzce do Haczowa postawił cały haczowski sport „na nogi”, począwszy od pracy z drużyną młodzieżową poprzez pracę z seniorami i skończywszy na organizacji gminnych turniejów halowych.Był wspaniałym trenerem, wychowawcą i kolegą, dzięki swojej pracy i cechom charakteru miał duże poważanie i był bardzo ceniony przez środowisko sportowe w całej gminie.

Wielkim sukcesem prezesa Edwarda Zubika w latach 80-tych było zorganizowanie w Haczowie drużyny siatkówki. Początkowo trzon drużyny stanowili najlepsi siatkarze – haczowiacy: Kazimierz Paściak, Wacław Szuber, Andrzej Szymański, Edward Zubik. W późniejszym czasie w drużynie pojawiali się zawodnicy z okolicznych ligowych klubów, a drużyna stawała się coraz mocniejsza. Zaczęto też szkolić młodzież, dla której hala sportowa, głównie za sprawą ówczesnego wicedyrektora szkoły - pana Józefa Gołąba - stała zawsze otworem. Sobotnio - niedzielne dwumecze siatkówki wypełniały halę po brzegi, a emocje, jakie im towarzyszyły, do dzisiaj pozostają w pamięci. Z powodu braku funduszy sekcja siatkówki zakończyła swoja działalność po dwóch sezonach.

W tym okresie drużyna piłki nożnej w większości uczestniczy w rozgrywkach klasy A. Przez zespół przewija się wielu zawodników nie tylko z Haczowa, ale także z sąsiednich klubów, którzy wzmacniają drużynę. Jednym z nich, który na wiele lat występował w zespole i był jednym z zawodników nadających jej ton, jest wychowanek Unii Tarnów – Marek Mraz. Dzięki takim zawodnikom, jak Jan Kiełbasa i Marek Mraz, sport haczowski przeżywał wielkie chwile wzruszeń, a stadion sportowy wypełniony był po brzegi. Działo się to wszystko pod okiem zatrudnianych przez prezesa Zubika trenerów profesjonalistów: Sylwestra Juchy z Krosna, Mariana Wojtowicza z Brzozowa i Jana Eustachiewicza z Krosna.”

W tych latach założono też drużynę siatkówki, mecze odbywały się na szkolnej hali sportowej, ale z braku funduszy tylko przez dwa sezony.

W rundzie 1996-97 drużyna seniorów występowała w klasie rozgrywkowej "A". Runda jesienna była bardzo nieudana, z drużyny odeszło trzech podstawowych zawodników: Grzegorz Sobota, Marek Mraz, Jan Kiełbasa i drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli, zdobywając zaledwie 4 punkty. W okresie zimowym zmienił się Zarząd, prezesem został pan Zygmunt Curzytek. Pozostali członkowie Zarządu to panowie: Adam Rygiel – wiceprezes, Jerzy Lorens - skarbnik, Edward Matusz - II wiceprezes, oraz A. Haręzga, J. Mazur, E. Rymar. Działa również Komisja rewizyjna w składzie: przewodniczący - Kazimierz Węgrzyn, członkowie: Zbigniew Rysz, Jan Kiełbasa, a gospodarzem obiektu jest Henryk Niepokój.

Głównym celem nowego zarządu było utrzymanie drużyny w tej klasie rozgrywkowej.

Po półrocznym wypożyczeniu do drużyny powrócili M. Mraz i G. Sobota, który został grającym trenerem, z drużyny juniorów doszli utalentowani zawodnicy, tacy jak: M. Matusz, D. Leczek i D.Szopiak. Po ciężko przepracowanym okresie zimowym okazało się, że drużyna była przygotowana znakomicie, w rundzie „Wiosna 1997” nie przegrała ani jednego meczu, zremisowała tylko dwa mecze, jednak to nie wystarczyło do utrzymania się drużyny w tej klasie rozgrywkowej.

Runda 1997-98 rozgrywana była przez drużynę w kl.B.

W tej klasie rozgrywkowej drużyna LZS-u Haczów nie miała sobie równych i z dużą przewagą punktową awansowała do kl.A.

Awans ten uzyskała drużyna w następującym składzie;

Rafał Władyka

Antoni Budek

Krzysztof Fil

Tomasz Kaczkowski

Jerzy Mazur

Stanisław Rymar

Grzegorz Sobota

Robert Tasz

Marek Mraz

Dariusz Leczek

Dariusz Szopiak

Mariusz Zajdel

Andrzej Budek

Mariusz Jurczak

Jan Kiełbasa

Maciej Matusz

W okresie przygotowawczym do rundy 1998-99 drużyna rozegrała kilka meczów kontrolnych z wyżej notowanymi przeciwnikami; wszystkie te mecze wygrała, co wróżyło optymistycznie przed rozpoczęciem rundy w kl.A.

Runda 1998-99.

W rundzie tej do drużyny dołączyli z drużyny juniorów Paweł Jakiel oraz Łukasz Golonka, a z LKS-u Trześniów nowy bramkarz Krzysztof Glazer i utalentowany junior Łukasz Terlecki. Pozyskano też z LKS-u Jasionów napastnika Pawła Szałajkę.

Nowym trenerem zostaje Jan Eustachiewicz z Krosna, który trenuje drużynę przez rundę jesienną. Po tym okresie drużyna zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z przewagą 7 punktów. Drużyna dysponuje wyrównanym składem 18 zawodników i w rundzie wiosennej pod wodzą nowego trenera Bronisława Niżnika z przewagą 18 punktów zdobywa historyczny awans do klasy „O”. Awans do „okręgówki” jest dużym osiągnięciem tak sportowym jak i organizacyjnym (klub nie prowadzi działalności gospodarczej, bazuje tylko na dotacji Urzędu Gminy) i tylko dzięki zaangażowaniu działaczy i zawodników mógł to osiągnąć. W 1999 roku Zarząd Klubu dzięki pomocy Wójta Gminy Haczów oddaje do użytku zawodników nowe pomieszczenie z prysznicami.

Runda 1999-2000 kl.”O”

Do rozgrywek w klasie okręgowej pod wodzą trenera B. Niżnika przystępują następujący zawodnicy;

Krzysztof Glazer

Rafał Władyka

Krzysztof Fil

Tomasz Kaczkowski

Stanisław Rymar

Grzegorz Sobota

Robert Tasz

Marek Mraz

Łukasz Golonka

Dariusz Leczek

Dariusz Szopiak

Łukasz Terlecki

Andrzej Budek

Paweł Jakiel

Mariusz Jurczak

Jan Kiełbasa

Maciej Matusz

Paweł Szałajko

Grzegorz Leczek

Krzysztof Szopiak

W styczniu 2000 roku następuje zmiana zarządu, nowym prezesem zostaje Edward Matusz, a obowiązki trenera obejmuje Grzegorz Sobota. Drużyna po zakończeniu rundy „1999-00” zajmuje 8 miejsce, co jest dużym osiągnięciem dla beniaminka. W 2000 roku klub obchodzi 50-ciolecie działalności i z tej okazji Zarząd organizuje festyn, a pod koniec roku wydaje okolicznościowe kalendarze.

Runda „2000-01 kl.”O”

Do sezonu jesiennego drużyna przystępuje w tym samym składzie i z tym samym trenerem, co w rundzie poprzedniej. Drużyna uczestniczy też w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu OZPN Krosno, dochodzi do1/4 finału, przegrywając dopiero z Zamczyskiem Odrzykoń 4:2.

W sezonie wiosennym drużynę prowadzi nowy trener, pan Jan Eustachiewicz, a drużyna ostatecznie zajmuje w rozgrywkach ligowych 5 miejsce.

Runda 2001-02 kl.”O”

W tej rundzie z drużyny odchodzi kilku podstawowych zawodników (zakończenie kariery i kontuzje), odchodzi trener j. Eustachiewicz i drużyna kończy ligę na10. miejscu.

Runda 2002-03 kl.”O”

Runda ta jest przełomowa pod względem personalnym, z drużyny odchodzą następni zawodnicy, a uzupełnienia są niewystarczające, przychodzą tylko zawodnicy młodzi z drużyny juniorów.

Trenerem w tym czasie jest Marian Wojtowicz z Brzozowa. Drużyna kończy ligę na 14. miejscu i zostaje zdegradowana do kl. A.

W latach 2003-2006 drużyna ze zmiennym szczęściem występuje w klasie rozgrywkowej „A”. Trenerami w tym okresie są panowie Wojciech Gruszka i Grzegorz Sobota. Drużyna w tym czasie w swoim składzie bazuje głównie na wychowankach, są to:

Maciej Szajna

Robert Tasz

Mariusz Chrobak

Dariusz Szopiak

Krzysztof Szopiak

Adrian Owoc

Arkadiusz Owoc

Krzysztof Szyszlak

Jakub Węgrzyn

Paweł Jakiel

Dariusz Leczek

Wojciech Kasperkowicz

Łukasz Sieniawski

Maciej Matusz

Łukasz Golonka

W 2006 roku drużyna zostaje zdegradowana do kl.”B”, trenerem w tym czasie zostaje Marek Mraz, który po roku wprowadza drużynę do kl.”A”.

Od 2007 roku do dnia dzisiejszego drużyna występuje w kl.”A” z tym samym trenerem.

W Ludowym Klubie Sportowym w Haczowie prowadzona jest też praca z dziećmi i młodzieżą. Działa drużyna juniorów, której trenerami byli - Leszek Bober, Jerzy Lorens, Zbigniew Sieniawski, od 2005 r. Grzegorz Sobota.

Drużyna trampkarzy funkcjonowała tylko w sezonie 2006/2007. Zajęła I miejsce, a trenerem był Grzegorz Sobota.

W 2003 r. powołano do życia drużynę orlików, którą do 2008 roku prowadził pan Zygmunt Węgrzyn, obecnie trenerem jest pan Piotr Ekiert. W jej skład wchodzą uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Haczowie.

Od wiosny 2009 nastąpiły zmiany w zarządzie LKS Haczów. Nowym prezesem

został pan Marek Rozenbajgier. Ponadto w zarządzie pracują: Edward Matusz – viceprezes, Grzegorz Sobota – viceprezes, Andrzej Rygiel – sekretarz, Jan Rajchel - skarbnik, Leszek Ziemiański – kierownik drużyny, Andrzej Ladziński – członek zarządu.

Powołana została też komisja rewizyjna w składzie: Zbigniew Sieniawski, Marek Mraz

i Marek Sobota. Gospodarzem obiektu jest Mazur Ewa. Działalność klubu opiera się wyłącznie na pracy społecznej członków zarządu jak i sympatyków, którzy pomagają w bieżącym funkcjonowaniu. Należy wyróżnić m.in. następujące osoby: Tomasz Kaczkowski, Edward Ekiert, Zygmunt Curzytek, Stanisław Wawszkowicz, Jerzy Lorens.

Głównymi aktorami jednak zawsze są zawodnicy. W sezonie 2008/2009 w drużynie seniorów najczęściej występowali:

-Maciej Szajna

-Dariusz Szopiak

-Daniel Ziemiański

-Paweł Jakiel

-Paweł Szajna

-Maciej Zubik

-Wojciech Lorens

-Arkadiusz Ladziński

-Mariusz Ladziński

-Maciej Golonka

-Maciej Matusz

-Emil Kaczor

-Janusz Skrzęta

-Krzysztof Gęsiak

-Grzegorz Szafran

-Wojciech Gębuś

-Olszewski Paweł

-Szyszlak Krzysztof

-Błaż Krzysztof

-Owoc Arkadiusz

-Rysz Marcin

Po zmianie w składzie Zarządu LKS Haczów w 2009 r. drużyna seniorów występowała pod wodzą Marka Mraza w następującym składzie:

- Szajna Maciej

- Jakiel Paweł

- Zubik Maciej

- Ladziński Mariusz

- Ziemiański Daniel

- Gęsiak Krzysztof

- Baran Marcin

- Golonka Łukasz

- Olszewski Paweł

- Błaż Krzysztof

- Kaczor Emil

- Gębuś Wojciech

- Szafran Grzegorz

- Przybyłowski Maciej

- Matusz Maciej

W rundzie „I” 2009 nastąpiła zmiana trenera, trenerem został znany sędzia

p. Józef Muroń, który trenował drużynę przez rok.

Skład drużyny:

- Szajna Maciej

- Jakiel Paweł

- Ladziński Mariusz

- Ladziński Arkadiusz

- Bednarz Hubert.

- Ziemiański Daniel

- Ziemiański Radosław

- Stasik Radosław

- Gęsiak Krzysztof

- Baran Marcin

- Rysz Marcin

- Golonka Maciej

- Gębuś Wojciech

- Kwiatek Łukasz

- Kuczała Jakub

- Olszewski Paweł

- Szyszlak Krzysztof

- Błaż Krzysztof

- Szafran Grzegorz

- Lorenc Wojciech

- Czapor Rafał

- Matusz Maciej

W latach 2009-2010 drużyna LKS-u zajmowała w klasie „A” miejsca w drugiej części tabeli.

W 2010 roku drużynę przejmuje nowy trener Marcin Żywiec.

W tym czasie w drużynie występują następujący zawodnicy:

- Szajna Marcin

- Sieniawski Szymon

- Ziemiański Daniel

- Ziemiański Radosław

- Ladziński Mariusz

- Ladziński Arkadiusz

- Łach Grzegorz

- Szajna Paweł

- Szajna Damian

- Golonka Maciej

- Lorenc Wojciech

- Zubik Maciej

- Błaż Krzysztof

- Leczek Dariusz

- Żywiec Marcin

- Szopiak Dariusz

- Szopiak Krzysztof

- Sieniawski Łukasz

- Ronowski Adrian

- Szul Adrian

- Prach Kamil

- Szyszlak Krzysztof

- Mazur Piotr

- Kasperkowicz Marcin

W sezonie 2012/2013 kadrę Haczowa zaczął prowadzić wspaniały trener, niegdyś wybitny piłkarz Bronisław Niżnik. W sezonie 1999/2000 pod wodzą właśnie tego trenera udało się zespołowi z Haczowa awansować do klasy "O".

Drużyna LKS-u jest w ciągłej budowie, podnosi swój poziom sportowy. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy walczyć o wyższe cele sportowe.

Drużynę juniorów prowadził do 2011 roku p. Grzegorz Sobota, który w klasie „B” juniorów przez dwa lata zajmował czołowe miejsca. Trzon tej drużyny uzupełnił drużynę seniorów, w której ci młodzi zawodnicy grają w podstawowym składzie. W roku 2011 opiekunem drużyny juniorów był p. Marcin Żywiec, a od roku 2012 funkcję tę sprawuje pan Piotr Rajchel. Opiekunem drużyny młodzików jest nauczyciel WF SP w Haczowie i równocześnie jeden z najlepszych sędziów piłkarskich Okręgowego Kolegium Sędziów w Krośnie – p. Piotr Ekiert.

„Ponad 60-letnia historia haczowskiego klubu sportowego pokazuje, jak wysoko ceniono w Haczowie kulturę fizyczną, jej walory zdrowotne i wychowawcze. Sport był i jest nieodłączną dziedziną życia haczowiaków, którzy przez kilka pokoleń w różny sposób, czy to przez pracę społeczną, czy przez występy na boiskach, czy przez jakiekolwiek inne działania wspierające sport, angażowali się, osiągając swoje mniejsze i większe sukcesy i dostarczali społeczności lokalnej niezapomnianych wrażeń i przeżyć.”

Opracowali: Zygmunt Curzytek, Kazimierz Węgrzyn, Matusz Edward, Rozenbajgier Marek, Lucyna Węgrzyn, Grzegorz Sobota.

LKS Haczów

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości